MENU

OD CZEGO ZACZĄĆ PIELĘGNACJĘ?

14 kwietnia 2020

Początek przygody z pielęgnacją skóry należy rozpocząć od jej określenia. Jeśli wstajesz rano i twoja skóra pokryta jest tłustą, błyszczącą warstwą – dolega jej nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe. Przy cerze tłustej mogą pojawiać się wypryski. W przypadku skóry mieszanej bardzo często w strefie T (czoło, nos broda) skóra jest przetłuszczona natomiast policzki są przesuszone. Jeśli twoja skóra łuszczy się, bywa napięta, stanowi to objaw skóry suchej, której potrzeba nawilżenia i uszczelnienia bariery lipidowej naskórka. Jeśli łatwo się czerwienisz, na twarzy widoczne są naczynka łatwo określić ten rodzaj – to skóra naczyniowa. Jeżeli cokolwiek nałożysz na skórę od razu szczypie i piecze – masz do czynienia ze skórą wrażliwą i delikatną.

Może masz kilka z tych objawów? To normalne! Każdy rodzaj skóry będzie borykał się z dodatkowymi problemami, takimi jak zmiany trądzikowe, odwodnienie, przebarwienia, cienie pod oczami, zmarszczki, utrata jędrności. Te objawy trzeba również uwzględnić planując swój program pielęgnacyjny. Nasza skóra się zmienia dlatego trzeba obserwować jej stan. Na jej kondycję ma wpływ wiele czynników: pora roku, hormony, miejsce pracy. Wybierając automatycznie produkty, linie kosmetyczne do swojej skory (ponieważ takim rodzajem skory sugerujesz się całe życie) możesz sobie bardziej zaszkodzić jak pomoc. Jeśli np. twoja skóra w danym momencie nie będzie potrzebowała kosmetyków do skory tłustej możesz ją przesuszyć!

Kolejną pułapką szufladkowania skóry jest dobieranie kosmetyków na podstawie wieku. Produkty należy dobierać w oparciu o aktualne potrzeby skóry a nie jej wiek. Pamiętaj również, że niestety makijaż nie przykryje naszych niedoskonałości. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je podkreśli. Ustal sobie priorytety. Jeśli masz problemy z cerą postaw na odpowiednie kosmetyki i zabiegi do pielęgnacji, dopiero później na produkty do makijażu. Nie istnieją cudowne kosmetyki które poprawią stan naszej skóry w jeden dzień. Szybko dajemy sobą zmanipulować, chcemy wierzyć w takie efekty. Niestety szybko możemy jedynie zniszczyć. Jeśli masz odpowiednio dobrane kosmetyki do potrzeb twojej skóry, postaw na cierpliwość. Taką kuracje trzeba prowadzić przez dłuższy czas. MOJA ZŁOTA ZASADA TO: NIE TESTUJE PRÓBEK KOSMETYKÓW. Od czego więc zacząć? Sprawdź, czy poniższe punkty są tobie znane. Jeśli tak to świetnie! Jesteś gotowa na pogłębienie wiedzy. Jeśli nie, koniecznie wprowadź je do codziennej pielęgnacji porannej i wieczornej.

1. OCZYSZCZANIE. Dokładne i delikatne oczyszczanie skory to podstawa w pielęgnacji niezależna od wieku ani rodzaju skory. Wieczorne oczyszczanie skóry twarzy musi być PERFEKCYJNE! To niezwykle ważne aby skóra na wieczór została dokładnie oczyszczona z makijażu oraz wszelkich dziennych zanieczyszczeń. Tylko PERFEKCYJNIE oczyszczona skóra jest w stanie przyjąć i wchłonąć aplikowane w dalszej kolejności produkty. Jeśli budzisz się rano i wokół twoich oczu widzisz ciemne obwódki to znaczy ze twoja metoda oczyszczania nie jest doskonała. Musisz ja poprawić. Stosowanie samych mleczek i płynów micelarnych nie gwarantuje pełnej czystości skory. Może to powodować podrażnienie oraz powstawanie wyprysków. Uważam za obowiązkowe umycie skóry twarzy wodą i odpowiednim środkiem mającym. Szczególnie w przypadku skóry tłustej, mieszanej, zanieczyszczonej.

2. TONIZOWANIE. Tonizowanie jest obowiązkowym etapem codziennej pielęgnacji ponieważ neutralizuje odczyn skóry, przywraca jej równowagę. Pomaga usunąć zanieczyszczenia – jeżeli po przetarciu twarzy, na płatku kosmetycznym pozostaną zanieczyszczenia tzn że musisz poprawić etap oczyszczania. Toniki oraz hydrolaty maja konsystencję wodnistą dzięki czemu silnie nawilżają skórę. Jeżeli toniki będą zawierały alkohol możemy zadziałać odwrotnie, czyli przesuszyć skórę. Wilgotna skóra łatwiej przyswaja aplikowane w dalszej kolejności kosmetyki.

3. PIELĘGNACJA. Jakie produkty pielęgnacyjne mamy do wyboru?

Toniki, esencje.

Kremy.

Serum.

Oleje i masła roślinne.

Żele hialuronowe.

Wybierając produkty do pielęgnacji warto zastanowić się czego potrzebuje nasza skóra. Podstawowym etapem pielęgnacji każdej skóry jest nawilżenie. Pod pojęciem nawilżenia skóry mieści się zarówno zwiększenie poziomu wilgoci jak i natłuszczenie. Dzięki temu woda nie ucieka w nadmiarze z naskórka. Jednak samo nawilżenie to za mało i nie wystarczy aby uchronić się przed zmarszczkami.  Musimy przeanalizować czego jeszcze potrzebuje nasza skóra? Natłuszczenia, ochrony przeciwsłonecznej, regulacji gruczołów łojowych, odżywienia, antiaging?. Niezależnie od rodzaju skóry najlepiej sprawdzi się metoda layeringu.

Komentarze
Dodaj swój komentarz

ZAMKNIJ