MENU

PRZYCINANIE BRWI

21 października 2020

Nożyczki do brwi. Spalić czy używać?
Temat mocno kontrowersyjny, znam wielu zwolenników, jak i przeciwników przycinania brwi. Wasze głosy w ankiecie były mocno wyrównane. Kilka faktów. Włosy nie rosną zawsze w tym samym tempie. Szybkość wzrostu zależy od ich rodzaju, od tego czy są odpowiednio odżywiane od wewnątrz i czy nie mają zbyt często styczności z czynnikami, które sprawiają, że ich struktura ulega znacznemu zniszczeniu.
W cyklu rozwoju włosa wyróżnia się 4 fazy: * anagen, * katagen, * telogen, * egzogen.
Zaburzenie cyklu rozwojowego włosa.
Cykl rozwojowy włosów należy do niezwykle delikatnych, dlatego bardzo łatwo można doprowadzić do jego zachwiania.
Anagen (etap wzrostu włosa – główną funkcją fazy anagenu jest kształtowanie struktury i budowy włosa, jak również jego koloru), katagen (etap zaprzestania wzrostu), telogen (etap spoczynkowy) oraz czwarta faza cyklu życia włosa – egzogen (ang. exogen). Na czym polega ta faza? Egzogen jest tym etapem, w którym obumarły włos wypada, całkowicie opuszcza powierzchnię mieszka włosowego.
Zanim podejmiesz decyzje co zrobić z nożyczkami do brwi, należy odróżnić „nieokiełznane” brwi od „krzaczastych”. Nieokiełznane brwi to brwi nieregulowane, nieułożone. Krzaczaste brwi to powód do dumy, są geste, tworzą pełną linię brwi, o ile są trzymane w ryzach.
Przycinanie a regulacja. Wyrywanie brwi zmniejsza ich szanse na odrastanie. Należy wyrywać tylko te włosy, których możesz nigdy nie chcieć odzyskać, czyli tylko te, które znajdują się poza twoim naturalnym łukiem.
Co z przycinaniem? Rzadko zdarza się, że trzeba przyciąć więcej niż kilka włosów na raz. Dzieje się tak, ponieważ włosy na brwiach mają krótsze fazy wzrostu niż włosy na skórze głowy lub brodzie. Brwi bardziej przypominają resztę włosów na ciele – oczywiście, mogą dziko rosnąć i wymagać niewielkiego przycinania, ale po pewnym czasie przestaną rosnąć i wkrótce wypadną naturalnie – potem odrastają. Ta faza wzrostu trwa od czterech do sześciu tygodni. Włosy na głowie natomiast mają fazę wzrostu, która może trwać latami. Średnio brwi rosną około jednego milimetra co sześć dni. Przez sześć tygodni włosy brwi osiągają prawie trzy czwarte centymetra, zanim zaczną rosnąć. Nie wypadną od razu, ale kiedy to nastąpi, odrastają znacznie szybciej niż inne włosy.
Jakie jest moje zdanie na ten temat? Sądzę że zdecydowanie gorszym rozwiązaniem jest golenie brwi jednorazową maszynką niż ich przycinanie. Przycinanie wykonuje się zazwyczaj nad górną linią brwi. Uważam, że jeśli nie wiecie jak wykonać poprawne przycięcie brwi zdecydowanie powinniście zostawić to profesjonalistom. Inaczej Wasze włoski mogą rosnąć grube, pokręcone, nieokiełznane. Czy przycinanie jest złe? Nie odpowiem zdecydowanie tak ani zdecydowanie nie. Niewłaściwe, częste przycinanie, nieodpowiednim narzędziem może zaburzyć cykl rozwojowy włosa. Szczególnie w fazie anagenu, kiedy kształtowana jest struktura i budowa włosa, jak również jego kolor. Ale czy wiesz kiedy ta faza następuje? Na pewno nie! Bez specjalistycznego badania nikt nie oceni tego gołym okiem. Natomiast pamiętajcie ze brwi się wymieniają! Dopuszczam w swojej pracy lekką korektę niesfornych włosków. Każda z nas jest inna, ma inny kształt włosów, brwi. Odpowiedni zabieg wykonany przez profesjonalistę w mojej ocenie na pewno nie zaszkodzi 😉.
Komentarze
Dodaj swój komentarz

ZAMKNIJ