MENU

PRZECIWWSKAZANIA

– Zaawansowana, nieustabilizowana cukrzyca

– Ciąża, okres karmienia piersią

– Zapalenie wirusowe np. żółtaczka, zapalenia wątroby, HIV I AIDS

– Podwyższona temperatura

– Przyjmowanie silnych leków sterydowych
– Alergie na farby do włosów i znieczulenia medyczne
– Anomalie skórne w miejscach pigmentowanych ( znamiona, brodawki)
– Trądzik ropowiczy,
– infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza
– Świeże blizny
– Skóra z tendencjami do koloidów i blizn
– Choroby weneryczne
– Choroby nowotworowe – tylko w trakcie leczenia
– Hemofilia
– Łuszczyca
– Czynna opryszczka
– Zaawansowana choroba tarczycy
– Choroby gałki ocznej, stany zapalne spojówek i oka, zabiegi operacyjne oczu, stwardnienia siatkówki (przy wykonywaniu zabiegu kresek na powiekach)
– Rozpoczęte leczenie dentystyczne (przy wykonywaniu zabiegu na ustach)
– Mocna opalenizna
– Henna (wykonana w przeddzień zabiegu)

 

PRZED ZABIEGIEM

Na tydzień przed zabiegiem nie korzystać z woskowania, epilacji, depilacji, lasera.

Kilka dni przed umówionym zabiegiem należy używać łagodne mydło oraz wodę bądź łagodne żele do mycia twarzy. Nie należy używać tłustych kremów, polecam zastąpić je nawilżającymi.

W dniu zabiegu nie należy zażywać leków i substancji rozrzedzających krew (aspiryna, ibuprofen, benadryl, alkohol, kofeina).

Istotne jest, by przed zabiegiem zadbać o nawilżenie i wygładzenie powierzchni ust (spierzchnięte, popękane usta słabiej przyjmują pigment).

Nosiciele wirusa opryszczki (jeśli opryszczka wystąpiła już raz lub więcej razy) mogą spodziewać się nowej epidemii około 3-5 dni po pigmentacji. Wirus opryszczki lokuje się bowiem w zwojach nerwowych i w połączeniach neuronów ośrodkowego układu nerwowego. Kiedy nerw otrzymuje dodatkowe bodźce zewnętrzne (takie jak stres, ból), wirus uaktywnia się. Pomocne może być działanie prewencyjne za pomocą leków ziołowych (należy skontaktować się z apteką). W leczeniu opryszczki stosuje się leki zawierające składnik aktywny – Acyclovir, wymagają one recepty lekarza. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się opryszczki zaleca się przyjmować przed zabiegiem np. Heviran, jednak rodzaj leku i dawka muszą zostać uzgodnione z lekarzem (zazwyczaj lek ten przyjmowany jest 3 dni przed i 3 dni po zabiegu).

 

PO ZABIEGU

Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, opuchnięta – można wówczas zastosować chłodne okłady. Może wystąpić uczucie ściągania, pieczenia i nadmiernej suchości oraz swędzenia. Miejsce pigmentowane należy smarować preparatami o działaniu kojącym.

W kolejnym etapie gojenia pojawi się strupek – czyli mieszanina pigmentu i płynu surowiczego. Brwi permanentne bezpośrednio po zabiegu są bardziej wyraziste. Może wydawać się, że są za mocne. Na drugi dzień po zabiegu brwi będą ciemniejsze niż w dniu zabiegu. Spowodowane jest to utlenianiem się pigmentu. Jest to naturalny proces. Pamiętaj, że w ciągu 7 dni od zabiegu naskórek złuszczy się i makijaż stanie się jaśniejszy o około 50%. Po około 4 do 7 dni strupek zacznie się złuszczać. Początkowo kolor jest bardzo blady, a następnie powraca. Utrata części koloru jest normalna (brwi około 30%, a usta nawet do 50%). Całkowity proces gojenia zakończony jest po około 6-8 tygodniach.

Do 7-10 dni po zabiegu należy unikać:
– drapań
– peelingu (bezpośrednio lub w pierwszych dniach po pigmentacji)
– silnego tarcia
– często powtarzającego się zmiękczania skóry twarzy za pomocą mokrych okładów
– nadmiernego płukania
– pływania, spotru, sauny, solarium i opalania
– stosowania kosmetyków dekoracyjnych lub pielęgnacyjnych na obszarach pigmentowanych (takich jak mleczko oczyszczające, tonik, krem na dzień i noc, tusz do rzęs, cień do powiek, szminka)
– kontaktu z obrszarem zapigmentowanym (np. poprzez częste dotykanie),
– dla prawidłowego procesu gojenia skóra potrzebuje dostępu powietrza, dlatego niewskazane są tłuste kremy. Najlepsze są te, które silnie nawilżają oraz zawierają naturalne filtry. Skórę należy smarować dość często w celu utrzymania poczucia komfortu i nawilżenia.
– nie stosować zabiegów/kremów z RETINOLEM, TETRACYKLINĄ
– do momentu kompletnego zagojenia nie stosować zabiegów i kremów przeciwzmarszczkowych,
– nie smarować obszarów zapigmentowanych maściami z antybiotykiem.

Po całkowitym wyleczeniu pigmentacja powinna być codziennie chroniona przed słońcem, szczególnie podczas opalania lub solarium. Intensywność zabarwienia pigmentu pozostanie w ten sposób na dłużej. Należy postępować zgodnie z instrukcją pielęgnacji szczególnie podczas pierwszych 48 do 72 godzin. Obszar pigmentowany musi być czysty i suchy, aby unikać kontaktu ze szkodliwymi drobnoustrojami. Zalecam codzienne stosowanie środka dezynfekcyjnego do rąk (w postaci płynu lub żelu) podczas procesu gojenia, ponieważ przez ręce przenosimy najwięcej drobnoustrojów.

PIELĘGNACJA BRWI:
Oczyszczenie brwi kilka razy dziennie bez nadmiernego nacisku za pomocą lekko zwilżonych bawełnianych wacików (wacik może być zamoczony w wodzie z szarym mydłem). Usuwana zostaje limfa tym samym unika się powstawania dużych strupków. Na 3 dzień po zabiegu wprowadzamy otrzymany ode mnie krem, stosowanie 2 x dziennie, bardzo cienką warstwę.

Korektę wykonuje się ok. miesiąc po pigmentacji. Wprowadzony pigment jest bardzo ciemny podczas pierwszych 5 do 7 dni, później traci do 40% swojej intensywności. To jak długo pigment zostanie zatrzymany w skórze zależy głównie od oleistości skóry. Im bardziej oleista jest skóra – tym krótsza jest retencja pigmentu. Pocenie się, ekspozycja, codzienna aktywność na słońce mają również wpływ na retencję pigmentu.

PIELĘGNACJA UST
Oczyszczanie ust kilka razy dziennie, po każdym posiłku (unikać barwiących napojów, ostrych przypraw) bez nadmiernego nacisku za pomocą lekko zwilżonych bawełnianych wacików. Usuwana zostaje limfa tym samym unika się powstawania strupków. Po usunięciu limfy można zastosować krem typu bephanten, wazelina kosmetyczna na usta. Krem można stosować w dowolnym momencie, gdy odczuwasz naprężenie warg w ciągu następnych 7 dni.
Po zabiegu pierwsze oznaki zaczerwienienia i obrzęku można leczyć za pomocą uciskanych kompresów. Idealne do tego są kompresy żelowe, ponieważ można je wielokrotnie używać oraz łatwo dezynfekować. Przez pierwsze 2 dni pić przez słomkę aby uniknąć infekcji.

 

ZAMKNIJ