stary_Informator zabiegowy
Zabieg makijażu permanentnego jest zabiegiem dermopigmentacji, który stosuje się do celów kosmetycznych, w tym: do podkreślenia i uwypuklenia walorów estetycznych urody, do kamuflażu niedoskonałości skóry np. do pokrycia obszarów ustabilizowanego bielactwa nabytego, pigmentacji rekonstrukcyjnej np. otoczki brodawki piersiowej, alopecji, trychopigmentacji, płytki paznokciowej, do korekcji pracy innych osób czy też mini tatuażu artystycznego.
Makijaż permanentny jest zabiegiem dermopigmentacji polegającym na wprowadzeniu śródskórnie do skóry właściwej, za pomocą mikronakłuć lub mikronacięć, pigmentu – mieszaniny barwiącej, w celu uzyskania określonego efektu estetycznego. Uzyskanie prognozowanego efektu po zabiegu makijażu permanentnego wymaga w zależności od techniki, metody oraz sposobu przeprowadzenia zabiegu jednej, dwóch a czasami i więcej procedur zabiegowych. O ilości koniecznych procedur zabiegowych zostanie Pani/n poinformowana/y podczas wizyty. Kolejna procedura zabiegowa powinna być przeprowadzona w okresie od 45 do max. 90 dni od poprzedzającego ją zabiegu.
W trakcie zabiegu makijażu permanentnego następuje przerwanie ciągłości tkanek co powoduje, że zabieg może być bolesny, a stopień subiektywnego odczuwania bólu jest powiązany z indywidualną tolerancją na ból. W zależności od okolicy zabiegowej, metody, techniki i sposobu wykonania zabieg trwa od 60 do 180 minut.
PRZECIWWSKAZANIA
- spożycie alkoholu lub środków odurzających w ciągu ostatnich 48 h
- alergia na składniki pigmentów, preparatów, produktów/akcesoriów stosowanych w trakcie zabiegu
- ciąża, okres połogu, karmienie piersią
- nowotwory (chemioterapia, radioterapia) bez konsultacji lekarskiej
- infekcje bakteryjne, wirusowe i stany zapalne organizmu lub skóry w okolicy zabiegowej
- aktywny trądzik różowaty,
- porfiria skórna
- skłonność do bliznowaceń/zwłóknień/przerostu blizn,
- aktywna łuszczyca w okolicy zabiegowej
- aktywne atopowe zapalenie skóry (egzema) w okolicy zabiegowej
- aktywne łojotokowe zapalenie skóry w okolicy zabiegowej
- hemofilia oraz zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia w przebiegu których wystąpiły epizody trudno lub przewlekle gojących się ran np. zespół stopy cukrzycowej. W przypadku stałego lub długotrwałego stosowania leków: przeciwzakrzepowych (antykoagulanty), niesteroidowych leków przeciwzapalnych: np . aspiryna, ibuprom, skutkującym zaburzeniami krzepliwości krwi ( intensywne krwawienie po urazie i/lub przewlekle gojące się rany), wykonanie zabiegu będzie możliwe po odstawieniu tych leków na min. 5-7 przed zabiegiem. Dla odstawienia tych leków wymagana jest konsultacja lekarska.
- stosowanie kortykosteroidów (konieczny odstęp 8 -12 tygodni od zakończenia kuracji)
- stosowanie retonoidów (konieczny odstęp 6 mc od zakończenia kuracji )
- antybiotykoterapia (konieczny odstęp 30 dni od jej zakończenia)
- choroby autoimmunologiczne – toczeń rumieniowaty układowy, twardzina, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, układowe zapalenie naczyń wrzodziejące zapalenie jelita grubego, syndrom Crohna, miastenia, sarkoidoza układowa
- wady zastawek serca
- tętniaki (mózgu, aorty, tętnic)
- stwardnienie rozsiane, SMA, mukowiscydoza
- chorby zakaźne HIV, AIDS, WZW
- planowane leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne do 7 dni po zabiegu (w przypadku pigmentacji ust do 14 dni po zabiegu)
- zabiegi estetyczne wykonane w obszarze zabiegowym, w tym:
- zabiegi wolumetrii lub modelowania (konieczny odstęp min. 30 dni), botox (konieczny odstęp min. 14 dni)
- laser ablacyjny (konieczny odstęp min. 3-6 miesięcy), laser nieablacyjny, HIFU (odstęp min. 4 tygodnie),
- nici PDO (konieczny odstęp min. 30 dni),
- przeszczep skóry, chirurgiczne zabiegi estetyczne (konieczny odstęp min. 3-6 miesięcy),
- zabiegi złuszczania naskórka w obszarze i okolicy zabiegowej (konieczny odstęp min. 28 dni)
- intensywna opalenizna ( zaleca się nie korzystanie z kąpieli słonecznych i solarium w okresie 14-21 dni przed zabiegiem)
- epilepsja
W przypadku przyjęcia lub planowanego przyjęcia przez Panią/na szczepienia ochronnego, wykonanie zabiegu makijażu permanentnego będzie możliwe po upływie 30 dni od przyjęcia przez Panią/na ostatniej dawki szczepienia o ile co innego nie wynika z wyraźnych zaleceń przekazanych Pani/Panu przez lekarza dokonującego szczepienia lub punktu szczepień w którym to szczepienie było wykonane.
W niektórych przypadkach, po dokonaniu analizy przeprowadzonego z Panią/nem wywiadu przedzabiegowego, mogę odmówić przeprowadzenia zabiegu, pomimo nie występowania w/w przeciwwskazań, jeżeli w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie, przewiduje możliwość wystąpienia ponadprzecietnych powikłań pozabiegowych. Ponadto mogę się do Pani/Pana zwrócić z prośbą przed wykonaniem zabiegu o zasięgniecie specjalistycznej porady lekarskiej lub/i o wykonanie dodatkowych badań. Będzie to podyktowane chęcią zapewnienia Pani/nu jak największego poziomu bezpieczeństwa i zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia potencjalnych powikłań oraz działań niepożądanych.
PRZED ZABIEGIEM
Działania przygotowawcze do zabiegu makijażu permanentnego są wieloetapowe i składają się z wielu elementów.
Zaleca się przygotowanie obszaru zabiegowego do planowanego zabiegu makijażu permanentnego, przy czym najbardziej optymalny dla Pani/a program przygotowawczy w tym zakresie (rekomendowane zabiegi kosmetyczne, kosmetyki lub preparaty), uwzględniający rodzaj i kondycję Pani/a skóry zaproponuje osoba, która będzie wykonywała zabieg.
Działania przygotowawcze powinny obejmować nie tylko skórę ale i cały organizm, aby zapewnić jak najszybszą i właściwą regenerację i odbudowę tkanek oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań itd. Dlatego zalecam, aby w okresie przedzabiegowym uzupełniła Pani/n ewentualne niedobory we własnym organizmie niezbędnych dla procesów gojenia mikroelementów ( m.in. VIT D, E, C , żelazo), przy czym najbardziej optymalną formą tego uzupełnienia jest właściwa i bogata w/w mikroelementy dieta, ale może Pani/n również skorzystać z szerokiej oferty suplementów diety.
Przygotowanie do zabiegu makijażu permanentnego obejmuje również konieczność powstrzymania się od podejmowania określonych działań lub czynności w okresie przedzabiegowym. Dotyczy to w szczególności powstrzymania się od przeprowadzania określonych zabiegów kosmetycznych, medycznych czy prowadzenia kuracji oraz określenia czasu jaki musi upłynąć od zakończenia danej czynności, kuracji lub zabiegu do dnia zabiegu makijażu permanentnego. Niezastosowanie się do tych zaleceń będzie skutkowało czasową niemożliwością wykonania Pani/u zabiegu makijażu permanentnego.
Wybierając się na zabieg makijażu permanentnego proszę nałożyć taki sam, codzienny makijaż, będę wiedziała jak na co dzień lubi Pani wyglądać.
W dniu zabiegu proszę nie pić kawy oraz innych napojów zawierających kofeinę.
PIELĘGNACJA
Skóra obszaru zabiegowego może być tkliwa, wrażliwa , bolesna, swędząca, zaczerwieniona (rumień) , opuchnięta (obrzęk) mogą się pojawić siniaki oraz odczucie suchości, stan ten może trwać nawet do tygodnia od dnia zabiegu. W przypadku pigmentacji okolic oczu może pojawić się łzawienie oczu.
W ciągu 3 – 7 dni po zabiegu zabarwienie pigmentacji zblednie o 20 – 40%, dlatego nie należy niepokoić się początkowym zbyt intensywnym kolorem makijażu. Właściwy efekt widoczny będzie po ok. 30-45 dniach.
Nie należy niepokoić się również gdy makijaż zbyt mocno zblednie po pierwszej procedurze zabiegowej, właściwy efekt uzyskuje się dzięki kilku procedurom zabiegowym i będzie on widoczny po ok. 30-45 dniach od ostatniego zabiegu dopigmentowania.
Efekt pigmentacji będzie można prawidłowo ocenić dopiero po zagojeniu skóry czyli po upływie ok. 30-45 dni od dnia zabiegu. Dlatego proszę o powstrzymanie się od przedwczesnej oceny tego efektu, a w szczególności o powstrzymanie się w okresie niezakończonego procesu gojenia, od zasięgania opinii co do efektu zabiegu między innymi co do kształtu pigmentacji, koloru pigmentacji czy też poprawności jej wykonania u osób trzecich tj. m.in. u znajomych, koleżanek, członków rodziny czy też innych kosmetyczek lub linergistek.
Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu. Pomaga ona szybko pozbyć się podrażnień i dłużej cieszyć się nowym makijażem. Proszę o dokładne zapoznanie się z listą zaleceń i wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu.
OGÓLNE ZALECENIA I WSKAZÓWKI PO ZABIEGU
Zachować zasady higieny w okolicy zabiegowej oraz szczególną higienę dłoni. Unikać przypadkowego i odruchowego dotykania obszaru pigmentacji – w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybicznego oraz podrażnienia obszaru zabiegowego.
Przy występowaniu wysięków krwi lub płynów surowiczych należy delikatnie oczyszczać obszar zabiegowy za pomocą jednorazowych wacików kosmetycznych lub innych miękkich materiałów opatrunkowych, zwilżonych roztworem soli fizjologicznej lub letnią, przegotowaną wodą. Oczyszczanie należy wykonać poprzez delikatne przykładanie wacika do zapigmentowanego miejsca, unikając pocierania, drażnienia i rozmiękczania rany.
Preparaty przekazane przeze mnie po zabiegu, należy nakładać za pomocą jednorazowych aplikatorów. Preparaty te należy nakładać w postaci cienkiej warstwy, aby uniknąć powstania okluzji i rozwoju bakterii beztlenowych.
Zalecana jest zmiana bielizny pościelowej oraz ręczników, a w przypadku pigmentacji ust wymiana szczoteczki do zębów.
PO ZAGOJENIU
Aby makijaż permanentny utrzymywał się dłużej:
- Podczas opalania, silnej ekspozycji słonecznej lub wizyt w solarium należy używać kremu z filtrem, przynajmniej SPF50. Jeżeli po ekspozycji słonecznej zauważy Pani/n zbyt mocne zaczerwienienie i stan zapalny trwający dłużej niż 2 dni, proszę o niezwłoczny kontakt
- Należy unikać stosowania kremów i innych preparatów kosmetycznych oraz zabiegów kosmetycznych w obszarze zabiegowym, szczególnie tych silnie penetrujących skórę.
Przez 24h:
- Zakaz spożywania alkoholu, leków rozrzedzających krew np. aspiryny oraz napojów zawierających kofeinę (cola, kawa)
Przez 7 – 14 dni:
- Na obszar pigmentacji i bezpośrednią okolicę zabiegową nie nakładać żadnych preparatów i kosmetyków min. : pudry, fluidy, kremy, pomadki, błyszczyki, tusze i odżywki do rzęs i brwi, ani innych preparatów; wywarów z ziół, maści itp., oprócz tych przekazanych lub zaleconych przez osobę wykonującą zabieg. Całkowity zakaz wykonywania makijażu w bliskim obszarze zabiegu.
- Zakaz stosowania kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych produktów zawierających substancje aktywne.
- Nie korzystać z siłowni i unikać dużego wysiłku fizycznego ( przez 7 dni )
- W trakcie kąpieli, prysznica i innych czynności higieny osobistej unikać zamaczania obszaru zabiegowego i kontaktu z detergentami.
- Podczas nakładania i zdejmowania odzieży ( swetry, bluzy ,sukienki) unikać dotykania i podrażniania obszaru zabiegowego.
- Ograniczyć do minimum kontakt obszaru zabiegowego z włosami, czapkami, zwierzętami domowymi
- Pigmentowanej strefy nie wolno: drapać, trzeć, usuwać, skubać ani też zrywać łuszczącego się naskórka i strupków
Przez 30 dni (ok. 4 tygodni):
- Nie korzystać z sauny oraz basenu
Przez 45 dni (ok. 6 tygodni):
- Unikać silnej ekspozycji słonecznej
- Nie korzystać z solarium
- Nie poddawać się zabiegom peelingu chemicznego i mechanicznego, zabiegom mezoterapii, zabiegom iniekcyjnym ani też nie należy nakładać preparatów złuszczających w bliskiej okolicy miejsca zabiegowego
PIELĘGNACJA BRWI
- nie drapać, nie pocierać, nie moczyć
- nie usuwać, nie zrywać oraz nie skubać łuszczącego się naskórka i strupków
- po upływie 72 h od zabiegu przez kolejne 3 dni aplikować 1 raz dziennie, cienką warstwę preparatu przekazanego lub zalecanego przeze mnie
- hennę można wykonać dopiero po około dwóch tygodniach od zabiegu.
PIELĘGNACJA UST
- przez pierwsze 24h nie palić papierosów
- przez pierwsze 2-3 dni przyjmować płyny przez słomkę
- przez pierwsze 7 dni unikać gorących napojów, słonych, ostrych i gorących potraw
- nie drapać, nie pocierać, nie moczyć oraz unikać zwilżania czerwieni wargowej za pomocą języka,
- nie przygryzać warg,
- nie usuwać, nie skubać i nie zrywać łuszczącego się naskórka
- zachować szczególną higienę jamy ustnej
- po upływie 72 h od zabiegu przez kolejne 3 dni aplikować 1 raz dziennie a w okresie letnim i zimowym 2 x dziennie, cienką warstwę preparatu przekazanego lub zalecanego przeze mnie
- jeżeli nie istnieje taka konieczność to przez pierwsze 14 dni nie korzystać z wizyt u stomatologa lub ortodonty