Skóra obszaru zabiegowego może być tkliwa, wrażliwa, bolesna, swędząca, zaczerwieniona (rumień), opuchnięta (obrzęk) mogą się pojawić siniaki oraz odczucie suchości, stan ten może trwać nawet do tygodnia od dnia zabiegu.
W ciągu najbliższych 3 - 7 dni zabarwienie pigmentacji zblednie o 20 - 40%, dlatego nie należy niepokoić się początkowym zbyt intensywnym kolorem makijażu. Właściwy efekt widoczny będzie po ok. 30-45 dniach.
Nie należy niepokoić się również gdy makijaż zbyt mocno zblednie po pierwszej procedurze zabiegowej, właściwy efekt uzyskuje się dzięki kilku procedurom zabiegowym i będzie on widoczny po ok. 30-45 dniach od ostatniego zabiegu dopigmentowania.
Efekt pigmentacji będzie można prawidłowo ocenić dopiero po zagojeniu skóry czyli po upływie ok. 30-45 dni od dnia zabiegu. Dlatego prosimy o powstrzymanie się od przedwczesnej oceny tego efektu, a w szczególności o powstrzymanie się w okresie niezakończonego procesu gojenia, od zasięgania opinii co do efektu zabiegu między innymi co do kształtu pigmentacji, koloru pigmentacji czy też poprawności jej wykonania u osób trzecich tj. m.in. u znajomych, koleżanek, członków rodziny czy też innych kosmetyczek lub linergistek.
Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry bezpośrednio po zabiegu. Pomaga ona szybko pozbyć się podrażnień i dłużej cieszyć się nowym makijażem. Prosimy o dokładne zapoznanie się z listą zaleceń i wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu.
OGÓLNE ZALECENIA I WSKAZÓWKI PO ZABIEGU
Zachować zasady higieny w okolicy zabiegowej oraz szczególną higienę dłoni.
Unikać przypadkowego i odruchowego dotykania obszaru pigmentacji - w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybicznego oraz podrażnienia obszaru zabiegowego.
Przy występowaniu wysięków krwi lub płynów surowiczych należy delikatnie oczyszczać obszar zabiegowy za pomocą jednorazowych wacików kosmetycznych lub innych miękkich materiałów opatrunkowych, zwilżonych roztworem soli fizjologicznej lub letnią, przegotowaną wodą.
Oczyszczanie należy wykonać poprzez delikatne przykładanie wacika do zapigmentowanego miejsca, unikając pocierania, drażnienia i rozmiękczania rany.
Preparaty przekazane lub zalecane przez osobę wykonującą zabieg, należy nakładać za pomocą jednorazowych aplikatorów. Preparaty te nakładamy w postaci cienkiej warstwy, aby uniknąć powstania okluzji i rozwoju bakterii beztlenowych.
Zalecana jest zmiana bielizny pościelowej oraz ręczników, a w przypadku pigmentacji ust wymiana szczoteczki do zębów.
Przez 24h:
- Zakaz spożywania alkoholu, leków rozrzedzających krew np. aspiryny oraz napojów zawierających kofeinę (cola, kawa)
Przez 7 - 14 dni:
- Na obszar pigmentacji i bezpośrednią okolicę zabiegową nie nakładać żadnych preparatów i kosmetyków min. : pudry, fluidy, kremy, pomadki, błyszczyki, tusze i odżywki do rzęs i brwi, ani innych preparatów; wywarów z ziół, maści itp., oprócz tych przekazanych lub zaleconych przez osobę wykonującą zabieg. Całkowity zakaz wykonywania makijażu w bliskim obszarze zabiegu.
- Zakaz stosowania kremów, toników, płynów micelarnych oraz innych produktów zawierających substancje aktywne.
- Nie korzystać z siłowni i unikać dużego wysiłku fizycznego ( przez 7 dni )
- W trakcie kąpieli, prysznica i innych czynności higieny osobistej unikać zamaczania obszaru zabiegowego i kontaktu z detergentami.
- Podczas nakładania i zdejmowania odzieży ( swetry, bluzy ,sukienki) unikać dotykania i podrażniania obszaru zabiegowego.
- Ograniczyć do minimum kontakt obszaru zabiegowego z włosami, czapkami, zwierzętami domowymi
- Pigmentowanej strefy nie wolno: drapać, trzeć, usuwać, skubać ani też zrywać łuszczącego się naskórka i strupków
Przez 30 dni (ok. 4 tygodni):
- Nie korzystać z sauny oraz basenu
Przez 45 dni (ok. 6 tygodni):
- Unikać silnej ekspozycji słonecznej
- Nie korzystać z solarium
- Nie poddawać się zabiegom peelingu chemicznego i mechanicznego, zabiegom mezoterapii, zabiegom iniekcyjnym ani też nie należy nakładać preparatów złuszczających w bliskiej okolicy miejsca zabiegowego
- przez pierwsze 24h nie palić papierosów
- przez pierwsze 2-3 dni przyjmować płyny przez słomkę
- przez pierwsze 7 dni unikać gorących napojów, słonych, ostrych i gorących potraw
- nie drapać, nie pocierać, nie moczyć oraz unikać zwilżania czerwieni wargowej za pomocą języka,
- nie przygryzać warg,
- nie usuwać, nie skubać i nie zrywać łuszczącego się naskórka
- zachować szczególną higienę jamy ustnej
- po upływie 72 h od zabiegu przez kolejne 3 dni aplikować 1 raz dziennie a w okresie letnim i zimowym 2 x dziennie, cienką warstwę preparatu przekazanego lub zalecanego przez osobę wykonującą zabieg.
- jeżeli nie istnieje taka konieczność to przez pierwsze 14 dni nie korzystać z wizyt u stomatologa lub ortodonty